Unit Price Calculator

Use our unit price calculator to compare products to find the best deal!

Additionally, you can evaluate multi-item bundles with various weights or sizes, such as a 12-pack of Coke cans against bottles or a dozen eggs versus half a dozen.

Unit Price Calculator

per

What is a unit price?

The cost per ounce, pound, kilogram, liter, or other unit of weight or volume of the product you intend to purchase is known as the unit price.

Consider the following scenario: You need to get some eggs to do some baking. You have two options in the store: A pack of six eggs for $1.14 or a pack of 12 eggs for $2.04. Which one is the wiser purchase?

According to the unit price calculator, the unit price of a six pack of eggs is 19 cents per egg, while the unit price of the 12 pack of eggs is 17 cents per egg.

You can readily determine how much you can by comparing the two unit prices; in our example, the difference is 2 cents per egg.

When to use the Unit Price Calculator

If you look closely, you might find that in some nations and stores, the price per unit information is listed on the price label; thus, you might not even need our unit price calculator.

However, you might encounter a circumstance in which:

  • You want to compare packages including different-sized products, like cans and bottles, but the unit price is not specified;
  • The units are not the same (for example, price per pound vs. price per ounce);
  • The units are not indicated.

The cost per unit calculator is incredibly useful in situations like these and more!

The price per unit calculator can be used to compare a wide range of other goods, such as:

  • Cans vs. bottles of beverages;
  • large vs. small candy bars sold in packs;
  • bulk vs. prepackaged items;
  • BBQ sauce in a bottle vs. a jar;
  • and much more!

In some cases, using the unit price calculator may save you a lot of money!

How is the unit price determined?

The unit price formula can be used to determine the unit price. The total cost of the item is divided by the quantity of units in the item:

Total Price / Number of Units = Unit Price

For instance, if a 96 fl. oz. bottle of apple juice was on sale for $2.18, you would determine the unit pricing as follows:

$2.18 / 96 fl. oz. = 2.3¢ per fl. oz.

If you later see a 64 fl. oz. bottle of apple juice for sale for $1.62, you can determine the unit price as follows:

$1.62 / 64 fl. oz. = 2.5¢ per fl. oz.

If you drink a lot of apple juice, the 96 fl. oz. bottle of juice is a better deal because it has a lower unit price even if it costs more per bottle because 2.3¢/fl. oz. is less than 2.5¢/fl. oz.

You can now compute price per ounce, price per pound, and more using the same algorithm.

Advertisements

Rating: 4.6/5 (50 votes)